"A harci művészetekben bő termést csak a hit és az elmélyülés segítségével arathatuk." A Budo és Bushido jelentősége a Kyokushin karatéban |
A kyokushin karate életformája, szellemisége két alapvető japán harcművészeti fogalomból fakad. Az egyik a budo, a „harcosok útjának” útmutatása, a másik pedig a bushido, a szamurájok kódexe. Masutatsu Oyama ezekből állította fel harcművészetének stabil hátterét.
A BUDO „ a harcos útja” japán összefoglaló kifejezés a harcművészetekre. Régen a szamurájok osztályának harcművészeteit jelölte, de mára általánosan használják a harci művészetek mögötti filozófia összefoglalására. A budo azaz út, amelyen haladva a lélek tökéletesebbé válhat a mozgás által. A budo nem más, mint dojón kívüli élethez adott normák gyűjteménye, amely megmutatja: egy igazi harcművésznek hogyan kell viselkednie a mindennapi életben.
A BUSHIDO a „harcos út” japán szóelemekből tevődik össze. Ki nem mondott, le nem írt, történetek tanulságaiban rejtőző szabályok összessége. A bushido a szamurájok viselkedési normája, amelyben a fegyelem és az erkölcsi megfelelés bír a legnagyobb fontossággal. A bushido a teljes elkötelezettséget, a lojalitás mindenek feletti hangsúlyozását és a felelősség vállalásának fontosságát jelenti. A bushido értékek: egyenes jellem, igazságosság, bátorság és kitartás, jóindulat udvariasság, igazmondás, becsület, hűség, önuralom.
HOZZÁSZÓLÁSOK